Co robicie ze swoimi zdjęciami, których co roku pstrykacie pewnie setki, albo nawet tysiące? Od wakacji tkwią w czeluściach komputera i do tej pory nie miałaś czasu zrobić z nimi porządku? A może nawet nie zdążyłaś zgrać ich z aparatu lub smartfona? Lepiej się do tego nie przyznawaj i w końcu coś z nimi zrób. Przecież koniec roku zbliża się wielkimi krokami!
Coś – to znaczy co? Podpowiem Ci jak możesz dać im drugie życie na 10 sposobów!
- Album
Nic nie zastąpi odbitek, które można wziąć do ręki i przeglądać je siedząc w fotelu! Uważam, że to najlepszy sposób na drugie, znacznie dłuższe życie naszych zdjęć. Na dysku zwykle bardzo rzadko do nich zaglądamy. Niektórzy część zdjęć udostępniają na Facebooku czy Instagramie, ale nic nie zastąpi wspólnego rodzinnego oglądania zdjęć umieszczonych w pięknym albumie. Zresztą babcia i dziadek niekoniecznie muszą mieć swoje konto na takich portalach, prawda? Jeszcze jedną zaletą zrobienia fizycznych odbitek jest to, że musimy nasze zdjęcia przejrzeć i wybrać tylko te najlepsze, najbardziej interesujące. Staram się z każdego roku wybrać 100-200 zdjęć do wydrukowania i często spędzam długie godziny na decyzjach czy z danego miejsca wybrać to ujęcie czy inne, bo zwykle nie oddaję do wydruku dwóch podobnych. Wierzcie mi, że jest to strasznie ciężkie zadanie wybrać z tysięcy tylko 100 zdjęć! Ale potem przyjemność z oglądania tych najpiękniejszych, wyselekcjonowanych zdjęć w albumie jest znacznie większa niż katowanie rodziny tysiącami zdjęć na ekranie monitora.
Zdjęcia możecie włożyć do tradycyjnego, gotowego albumu, przygotować własnoręcznie album metodą scrapbookingu albo kupić lub zrobić album harmonijkowy. Wszystkie mogą być też świetnym pomysłem na prezent dla najbliższych, ale mnie ostatnio urzekł szczególnie ten ostatni.
- Domowa galeria
Jak już macie wydrukowane zdjęcia możecie wykorzystać je jako element dekoracyjny swojego domu. Tu pomysłów jest nieskończenie wiele. Domową galerię możecie zrobić wykorzystując różnego rodzaju ramki na zdjęcia, zarówno wiszące, jak i stojące. Możecie je przypiąć na tablicy korkowej lub magnetycznej, powiesić je na sznurku za pomocą drewnianych klamerek do bielizny. Mnóstwo inspiracji znajdziecie na Pintereście.
- Obrazy i plakaty
Jeśli chcecie mieć bardziej profesjonalną galerię swoich zdjęć w domu lub po prostu wykorzystać jedno najlepsze do dekoracji wnętrza możecie zlecić wykonanie obrazu lub plakatu z własnego zdjęcia. Wybór jest tu ogromny – od najbardziej tradycyjnych obrazów z fakturą płótna, poprzez wieloczęściowe, drukowane na drewnie lub za szkłem akrylowym, a skończywszy na wygodnych plakatach samoprzylepnych, którymi możecie ozdobić zarówno ścianę, meble, jak i drzwi.
- Fotoksiążka
Zamiast tradycyjnie drukowanych zdjęć możecie bez większego wysiłku przygotować swoją własną spersonalizowaną fotoksiążkę, korzystając z bezpłatnych aplikacji udostępnianych przez wiele firm online. Możecie wybierać z mnóstwa motywów, dobierać kolory tła, dodawać swoje własne podpisy. Jest też duży wybór formatów i objętości takiej książki. Można przygotować je tematycznie np. z wakacji, podróży, czy rok z życia dziecka itp. Do fotoksiążek także wkracza technika cyfrowa i można w nich umieszczać… krótkie filmiki! Robi się to za pomocą kodu QR, który można sczytać smartfonem lub tabletem i na nich odtworzyć taki filmik. Jeszcze tego nie próbowałam, ale warto wiedzieć, że jest taka możliwość. Fotoksiążki świetnie nadają się na upominek.
- Kalendarz
Może to nie jest zbyt oryginalny pomysł, ale mogą go docenić zwłaszcza mamy. Ja korzystam z niego co roku. Zawsze w listopadzie lub najpóźniej na początku grudnia zabieram się za dość mozolne zadanie, jakim jest przegląd zdjęć mojej córy z całego roku, aby wybrać najfajniejsze i umieścić je na kalendarzu. Taki, tradycyjny już w naszej rodzinie upominek, przygotowuję dla obu babć i dziadka, a przy okazji także dla siebie. Wybieram 13 zdjęć dobrej jakości – na każdy miesiąc i jedno na okładkę. Takie kalendarze szykuję odkąd córka skończyła rok, więc mam już kilka egzemplarzy na składzie z zeszłych lat, zarówno mniejszych, formatu A4, jak i ostatnio większych – A3. Fajnie jest potem co miesiąc patrzeć, jak mała zmieniła się przez ostatni rok.
Taki kalendarz możesz zaprojektować i wydrukować sama lub ewentualnie oddać do drukarni. Znacznie łatwiej jest skorzystać z gotowych szablonów, choć trudniej znaleźć taki, który by spełniał nasze wymagania. Dużą ofertę różnych formatów w bardzo dostępnych cenach znajdziesz na allegro.
- Fotokartki
To sposób na sprawienie przyjemności szczególnie rodzinie i bliskim znajomym, którzy mieszkają daleko. Możemy je wykorzystać również jako zaproszenie na uroczystość, spotkanie lub jako kartka z wakacji. Do kompletu zwykle dostarczane są też koperty.
- Kolaż
Kolaż ze zdjęć możecie wykonać na kilka sposobów. Może to być kolaż ze zwykłych odbitek przyklejonych np. na kartonie. Możesz też po prostu przypiąć takie zdjęcia na tablicy korkowej łącząc je w ciekawy kształt, literę lub nawet wyraz. Innym, ciekawym pomysłem jest wykonanie kolażu w jakimś programie graficznym i wydrukowanie w specjalistycznym punkcie w jakimś nieco większym formacie. Tutaj wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Inspiracją może Wam posłużyć google-grafika, allegro lub Piterest.
- Fotoprezenty
To najmniej przeze mnie lubiany sposób wykorzystania zdjęć, gdyż zwykle te rzeczy są dość tandetne, a uszczęśliwianie ukochanego czy ukochanej poduszką czy maskotką z własnym zdjęciem nie uważam za dobry pomysł. Niemniej przytaczam klika propozycji z tej kategorii:
- kuchenne, np. najbardziej popularne kubki, ale też podkładki śniadaniowe, pojemniki na śniadanie;
- tekstylne, np. koszulki, poduszki, maskotki, fartuchy kuchenne, torby lub siatki na zakupy;
- szkolne, np. piórniki, worki na buty, torby na ramię, ale też notatniki czy terminarze ze zdjęciem na okładce;
- gry i układanki, np. puzzle ze zdjęcia, karty do gry, foto-memo;
- inne, np. zegary lub etui na telefon lub tablet (o tym ostatnim dowiedziałam się dopiero teraz).
- Zatopić je w szkle
To też może być forma fotoprezentu, ale w bardziej ekskluzywnej formie. Zdjęcie może być zatopione w szkle (krysztale) lub szkle akrylowym i być po prostu do postawienia na półce czy biurku, ale może być też wykonane jako szklany stojak do długopisów czy zegar.
- Biżuteria
Możesz także zrobić sama lub dać komuś do wykonania biżuterię wykorzystującą zdjęcia. Najczęściej spotyka się wisiory lub medaliony, ale możliwości tu jest znacznie więcej: kolczyki, zawieszki (charmsy) do bransoletek, spinki do krawatów, broszki, przypinki. Jeden z tutoriali pokazujący jak zrobić samemu wisior z naszym własnoręcznie wykonanym zdjęciem (lub grafiką) można zobaczyć tutaj.
Koniec roku to dla mnie zwykle czas na posortowania zasobów zdjęć z całego roku, ewentualne poproszenie innych o przekazanie zdjęć, na których jestem ja lub ktoś z mojej rodziny (np. ze wspólnego wyjazdu) – jeżeli do tej pory tego nie zrobiłam. Zachęcam Was do takiego uporządkowania swoich zbiorów, odpowiedniego ich zabezpieczenia, a przede wszystkim ich kreatywnego wykorzystania! Korzystaliście już z wymienionych pomysłów?