Skoro w podtytule bloga napisałam sobie „Z książką w podróży”, to do czegoś mnie to zobowiązuje, prawda? Postanowiłam rozpocząć, a właściwie kontynuować moją czytelniczą podróż po świecie.
W książkowym podsumowaniu 2022 roku wspomniałam, że chciałabym kontynuować wyzwanie pn. „W 12 historii dookoła świata”, którego w 2019 roku podjęłam się u Multikulturalnego. Właściwie to zainspirowałam się tym wyzwaniem. Od tamtej pory cały czas chodziło mi po głowie to, że chciałabym poznać jeszcze więcej powieści (i nie tylko) z różnych stron świata. Więc dlaczego tego nie kontynuować? Teraz w końcu dojrzałam do tego, aby podjąć się tego karkołomnego wyzwania. Nazwałam ten projekt „Czytelniczą podróżą po świecie”.
Czytelnicza podróż po świecie – zasady
W wyzwaniu „W 12 historii dookoła świata” zasady były nieco inne, bo nie chodziło tylko o książki, ale także filmy, seriale, wiersze, komiksy itp. Ja jednak chcę się skupić na słowie pisanym, ewentualnie słuchanym (tj. dopuszczam audiobooki). Nie wykluczam poezji, komiksów i innych form, choć za nimi nie przepadam. Pewnie sięgnę po nie tylko wtedy, gdy nie znajdę powieści.
Na czym dokładnie ma polegać projekt “Czytelnicza podróż po świecie”? W skrócie na przeczytaniu chociaż jednej książki z każdego kraju świata! Czyli około 200. Dlaczego około? Bo tak naprawdę trudno ustalić nawet dokładną listę wszystkich państw świata. Jednak dla uproszczenia przyjmę jako kryterium, kraje uznawane przez ONZ, których wraz z państwami obserwatorami na dziś jest 195.
Zrobiłam już rozeznanie i wiem, że z wielu państw będzie trudno znaleźć odpowiednią lekturę. Dotyczy to zwłaszcza krajów wyspiarskich, głównie z Oceanii, ale także z Afryki. Zresztą nie jestem pewna, czy po polsku są wydane książki z każdego kraju świata? I muszę tu podkreślić, że nie chodzi o książki o jakimś kraju, ale o książki napisane przez autora z danego kraju.
Wyzwanie na 2023 rok
Oczywiste jest, że nie da się tego projektu przeprowadzić w krótkim czasie, a mniejsze kroki są łatwiejsze do osiągnięcia. Dlatego na 2023 rok zaplanowałam przeczytanie 12 książek z krajów, z których jeszcze nigdy nic nie czytałam. Dodatkowym kryterium będzie, aby przeczytać książkę z każdego kontynentu. Nie wybieram konkretnych krajów, ani określonego czasu, w którym chciałabym je przeczytać, gdyż wiele zależy od dostępności różnych książek m.in. w bibliotekach.
Co przeczytałam do tej pory?
Musiałam zrobić swego rodzaju inwentaryzację tego, co już przeczytałam. Na dziś to powieści zaledwie z 31 krajów, czyli około 16% całego świata. Oj, dużo mi jeszcze zostało! Gdyby przyjąć, że każdego roku uda mi się przeczytać 12 książek z nowych państw, to całość powinnam zakończyć za niecałe 14 lat ?
Wśród tych 31 krajów znalazło się 18 państw europejskich, a z pozostałych kontynentów zaledwie po dwie, trzy lub cztery pozycje! Więc mam nad czym pracować.
Na koniec 2022 roku w skrócie sytuacja przedstawiała się następująco:
- Europa – przeczytane książki z 18 krajów na 44 istniejących,
- Azja – 4 z 48,
- Afryka – 2 z 54,
- Ameryka Północna – 3 z 14,
- Ameryka Południowa – 2 z 21,
- Australia i Oceania – 2 z 14.
Łącznie przeczytałam książki z 31 różnych krajów na 195 istniejących na świecie (stan na 31.12.2022).
Obecnie jestem na etapie zbierania propozycji tytułów z różnych stron świata, żebym wiedziała, czego w ogóle mam szukać w bibliotekach. Jeśli zatem macie jakieś sugestie, szczególnie z tych najmniej popularnych krajów, to chętnie je przyjmę.
A poniżej przedstawiam te kraje, które są już za mną:
Europa – 18 krajów z 44
- Austria
- Białoruś
- Dania
- Finlandia
- Francja
- Hiszpania
- Irlandia
- Islandia
- Litwa
- Niemcy
- Norwegia
- Polska ?
- Portugalia
- Serbia
- Szwecja
- Węgry
- Wielka Brytania
- Włochy
Azja – 4 kraje z 48
- Afganistan
- Chiny
- Japonia
- Pakistan
Afryka – 2 kraje z 54
- Maroko
- Nigeria
Ameryka Północna – 3 z 14
- Haiti
- Kanada
- USA
Ameryka Południowa – 2 z 21
- Brazylia
- Kolumbia
Australia i Oceania – 2 z 14
- Australia
- Nowa Zelandia
Na blogu pojawiła się specjalna zakładka, która pomoże mi usystematyzować cały projekt i śledzić postępy. Możecie mnie wspomóc w tym karkołomnym zadaniu dobrym słowem, propozycjami książek, a najbardziej pożyczając mi jakąś książkę! Liczę na Was!