W okolicach Trójmiasta pojawił się nowy punkt widokowy. Góra Markowca w Rumi stała się ostatnio popularnym miejscem, a to za sprawą nowej, niebanalnej wieży widokowej. Rozciągają się z niej piękne widoki na m.in. na morze, czy port w Gdyni. Jest to jedna z najbardziej malowniczych wież widokowych w całym regionie.
Jak dojechać?
Góra Markowca znajduje się w Rumi w województwie pomorskim, kilkanaście kilometrów za Gdynią. Można dojechać tam samochodem, rowerem, trójmiejską kolejką SKM oraz oczywiście dojść pieszo.
Zmotoryzowani mogą dojechać na niewielki, bezpłatny parking od strony ulicy Młyńskiej w Rumi. Stamtąd na górę można wejść specjalnie przygotowanymi schodami w około 10 minut. Dojazd samochodem spod Dworca PKP Gdynia Główna powinien zająć około 25 minut (w zależności od dnia i pory roku).
Rowerem możecie wjechać na samą górę specjalnie przygotowanymi ścieżkami rowerowymi – o ile oczywiście pozwoli Wam na to Wasza kondycja.
Kolejką SKM z Dworca PKP Gdynia Główna dojedziecie do przystanku Rumia w około 30-35 minut, z Gdańska Głównego zajmie Wam to około godziny. Od kolejki do Góry Markowca dojdziecie w około 15 minut (to około 1 km).
Pieszo dojdziecie oczywiście od strony kolejki, jak wspomniałam powyżej, ale też z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Ciut historii
Góra Markowca wznosi się na wysokość 92 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od dawnych właścicieli: Franza Markowca, a następnie Stefana Markowca.
Góra Markowca zasłynęła silną obroną podczas II wojny światowej. W 1945 roku odbyły się w tym miejscu zaciekłe walki pomiędzy Niemcami a wojskami alianckimi. Dziś można zobaczyć tutaj fragmenty fortyfikacji do obrony przeciwlotniczej. Znajdują się tu pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej.
Na samej górze, jak i w jej okolicach w XX wieku prowadzone były prace archeologiczne, które doprowadziły do ustalenia, że istniała tu starożytna osada kultury pomorskiej, tzn. mniej więcej z VII-VI w. p.n.e. Kultura pomorska jest nazywana też kulturą urn twarzowych, ponieważ zmarłych palono, a ich prochy przechowywano w glinianych urnach, na których schematycznie przedstawiano ludzkie twarze. Kilka skrzynek z takimi urnami znaleziono właśnie w okolicy Góry Markowca (więcej dowiecie się tutaj).
Rewitalizacja Góry Markowca
Rewitalizacja tego terenu rozpoczęła się w 2021 roku. Podawano już kilka dat zakończenia tej inwestycji, a ostatnia mówi o listopadzie bieżącego roku. Jednak oficjalne otwarcie nastąpi dopiero na wiosnę 2024 roku. Niemniej latem 2023 roku większość najważniejszych atrakcji, w tym sama wieża widokowa, była już ukończona.
Atrakcje na Górze Markowca
Wieża widokowa ze ścianką wspinaczkową
Wieża jest bardzo nowoczesna i sięga wysoko ponad szczyty okolicznych drzew, a ponieważ jest umiejscowiona na górze, więc rozpościerają się z niej naprawdę piękne widoki z różnych stron. Najciekawszy jest widok na Gdynię z jej portem i stoczniami, na morze, gdzie często można wypatrzeć przepływające statki, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Hel. Po przeciwnej stronie widzimy dolinę rzeki Zagórzanki z dzielnicą Szmelta i lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne, choć dziwić mogą zamontowane bramki. Ze względów bezpieczeństwa mają one ograniczać ilość osób mogących jednocześnie przebywać na wieży do 50 osób. Bramki będą też zamknięte, jeśli znajdujące się na górze czujniki wskażą na wiatr wiejący z prędkością powyżej 60 km/h.
Na dolnej części konstrukcji zamontowana została imponująca ścianka wspinaczkowa, ale korzystać będzie z niej można tylko z asekuracją.
Teren rekreacyjny
Rewitalizacja Góry Markowca miała doprowadzić do powstania przyjemnego terenu rekreacyjnego dla mieszkańców i turystów. I faktycznie tego dokonała. U podnóża wieży mamy mały plac zabaw dla dzieci wraz z małpim gajem i tyrolką. Na górę prowadzą schludne schody, a po drodze możemy zatrzymać się w kilku punktach widokowych, żeby odpocząć i podziwiać okolicę. Jest tu też ścieżka edukacyjna i wspomniane wcześniej pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej. Znajdziemy także kilka miejsc na ogniska, amfiteatr oraz specjalną trasę dla kolarstwa górskiego. Ma powstać również tor saneczkowy.
U podnóża góry, przy ul. Młyńskiej widać (najpierw raczej słychać) przepływający strumień Zagórska Struga, który kiedyś zasilał nieczynny już młyn (we wrześniu był on na sprzedaż!). Rzeka wypływa z niedalekiego jeziora Marchowo pod Koleczkowem i ma około 28 km długości.
W okolicy jest też kilka ścieżek turystycznych prowadzących przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Podsumowanie
Byliśmy na Górze Markowca na początku września tego roku i zainteresowanie tym terenem było dużo. Nic dziwnego, bo to nie tylko okazja do podziwiania widoków, ale również świetna forma aktywnego spędzania czasu – samo wejście schodami na górę ćwiczy kondycję :). To również świetne miejsce dla miłośników przyrody, historii, fotografów czy po prostu poszukujących chwili spokoju. Myślę, że warto odwiedzić je o różnych porach roku – zimą, gdy cała okolica pokryta jest białym puchem, wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, latem, kiedy wszystko wokół pełne jest intensywnych barw oraz teraz jesienią, kiedy drzewa przeobrażają się w paletę złota i pomarańczy.
Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie odwiedźcie wieżę widokową na Górze Markowca. Jeśli będziecie w okolicy np. w Aquaparku w Redzie czy w niedalekim Lemur Parku, to na pewno warto uzupełnić taką wycieczkę o ten punkt widokowy.
Ciekawa jestem, czy zachęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca? Lubicie takie punkty widokowe? A może już byliście na tej nowej wieży widokowej? Dajcie znać!