Chciałam dziś zabrać Was na krótką wycieczkę do tajemniczego Kamiennego Lasu koło Warny w Bułgarii. Będziecie mieli okazję poszukać tam wielbłąda lub psa, a może nawet zasiąść na tronie! Zajechaliśmy tam, wracając znad Kamiennego Brzegu, więc był to bardzo „kamienny” dzień!
Tym samym wracam jeszcze do naszego zeszłorocznego wyjazdu do Bułgarii. Do tej pory mogliście przeczytać tylko trzy wpisy o tym gorącym kraju:
- Znad morza nad morze, czyli urlop w Bułgarii nad Morzem Czarnym – ogólny przegląd naszego pobytu w tym pięknym kraju,
- Kamienny Brzeg – inna strona Bułgarii – o klifach na północnym wybrzeżu Bułgarii.
Pobiti Kamani
Po bułgarsku nazwa tego miejsca to Pobiti Kamani – uroczo, prawda? Jest to teren objęty rezerwatem.
Czym jest Kamienny Las? To grupa kamiennych bloków, uformowanych w rodzaj kolumn i porozrzucanych na całkiem sporym obszarze. Niektóre stoją, inne leżą, ale wszystkie wyglądają, jakby pochodziły z jakiejś antycznej świątyni.
Jak wyczytałam, do dziś nie ma zgody, w jaki sposób powstały te formacje skalne. Na dodatek jeszcze w XIX wieku naukowcy spierali się nawet o to, czy powstały one w sposób naturalny, czy są dziełem człowieka! Obecnie nie ma wątpliwości, że to twory stworzone przez naturę, a jedyne dzieło ludzkich rąk to kamienny krąg znajdujący się mniej więcej w centralnej części rezerwatu.
Gdy kupicie bilety wstępu, warto od razu w sklepiku zaopatrzyć się w jakiś informator lub książeczkę z pocztówkami z opisem poszczególnych skał. Dostępne są również w języku polskim! Przyda się podczas spaceru po Kamiennym Lesie, żeby zidentyfikować np. psa, rodzinę czy żołnierza. Dla dzieci to dodatkowa atrakcja! Niestety na terenie rezerwatu żadne formacje skalne nie są podpisane, więc trzeba się posiłkować dodatkowymi informacjami.
Dlatego zapraszam Was teraz do obejrzenia tego dziwnego miejsca na zdjęciach:
Wskazówki dojazdu
Kamienny Las znajduje się około 20 km na zachód od Warny. Dojedziecie tam drogą nr 2 lub A2. Jadąc z Warny, atrakcja znajduje się po lewej stronie drogi. Samochody parkują zwykle przy drodze lub na bezpłatnym parkingu. Jednak zostawiając samochód na parkingu, zabierzcie wszystkie cenne rzeczy z samochodu i nie zostawiajcie nic na widoku – podobno częste są tam włamania do samochodów.
Informacje praktyczne:
- Wejście na teren rezerwatu w 2018 roku: 3 BGN (około 6 zł) – dorośli i 2 BGN (około 4 zł) – dzieci.
- Parking bezpłatny, ale nie zaleca się zostawiać żadnych rzeczy na widoku.
- Toalety: toi-toie na parkingu.
- Na miejscu sklepik z pamiątkami, ale nie ma możliwości zjedzenia czegokolwiek.
- Nakrycie głowy i woda: jest absolutnie niezbędne latem, bo praktycznie cały teren jest odkryty i pozbawiony cienia.
- Długość ścieżki: około 1 km w jedną stronę – tyle samo trzeba wrócić 😉 .
- Potrzebny czas: maksymalnie około 1 godziny w zależności od tempa spaceru i ilości robionych zdjęć.
- Dla kogo: dla tych, którzy lubią obcować z przyrodą.; teren nie jest bardzo rozległy, więc nadaje się również dla dzieci.
PS. Z Kamiennym Lasem łączy się nasz tegoroczny wyjazd do Kotliny Kłodzkiej, bo choć trudno w to uwierzyć, dopiero gdy zachwycałam się na Instagramie tymi skałami, dowiedziałam się od koleżanki o pięknych skalnych formacjach w Polsce, czyli Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach oraz oczywiście o Skalnym Mieście w Czechach. Stąd między innymi w czasie tegorocznej majówki skierowaliśmy się w tamte rejony 🙂