Czym jest Kaszubskie Oko? A może wiesz co kryje się pod nazwą Stolemy? Jeśli nie, to zapraszam na krótką wycieczkę na Kaszuby. Najlepiej z dziećmi, bo to dla nich jest w tym miejscu najwięcej atrakcji.
Kaszubskie Oko
Tajemnicze Kaszubskie Oko to wieża widokowa w Gniewinie, niedaleko Jeziora Żarnowieckiego, około 70 km na północny-zachód od Gdańska. Sama wieża ma 44 m wysokości, a platforma widokowa usytuowana jest na wysokości 36 m. Z góry widać zarówno górny zbiornik elektrowni wodnej „Żarnowiec”, jak i dolny zbiornik, czyli inaczej mówiąc Jezioro Żarnowieckie. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet morze!
W samej wieży można również znaleźć kilka interesujących informacji o elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec” oraz pooglądać wystawę obrazów lokalnych artystów.
Atrakcje
Jednak nie tylko piękne widoki powodują, że wato się tam wybrać z dziećmi. Wieża widokowa to tylko jeden z elementów całego kompleksu rekreacyjnego. Teren wokół wieży jest ładnie zagospodarowany i dzieci znajdą tu wiele atrakcji. Tuż przy wieży znajdują się dwa zbiorniki wodne z fontanną.
Na okolicznym terenie królują dinozaury – trzeba uważać, żeby któryś nie zrobił sobie z nas obiadu 😉 Można pograć ogromnymi szachami lub w mini-golfa. Najmłodsi i nie tylko znajdą wielką frajdę na statku pirackim oraz różnych linowych placach zabaw. A gdy zgłodniejemy, możemy posilić się w restauracji, która znajduje się na terenie kompleksu.
Stolemy
A co ze Stolemami? Wokół wieży Kaszubskie Oko znajdziecie również te mityczne kaszubskie giganty. Możecie przyjrzeć się im przy stole, czy podczas zbioru ziół. A przy okazji poczytać o legendach z nimi związanych. A może spotkacie je także w innym miejscach Kaszub? W końcu według legendy zostały zamienione w potężne głazy …
Okolice
W tych okolicach jest wiele innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jeśli chcecie się zrelaksować, to na pewno warto zrobić to nad Jeziorem Żarnowieckim. Jeśli lubicie zwierzęta – możecie odwiedzić fermę strusi w miejscowości Kniewo. Znajdziecie tam nie tylko strusie, ale także inne zwierzęta gospodarskie. Możecie odkryć Groty Mechowskie, zwiedzić Władysławowo, Puck, Wejherowo z pięknym parkiem, lub wybrać się na najbardziej wysuniętą na północ latarnię w Rozewiu.
Informacje praktyczne:
- wieża widokowa jest czynna od kwietnia do października, przy czym w kwietniu i październiku tylko w weekendy
- ceny biletów: wejście schodami – od 8 do 11 zł, wjazd windą: od 10 do 14 zł, dla niepełnosprawnych: 6 zł
- wieża nie ma chyba własnej strony internetowej, informacje o godzinach otwarcia znajdziecie m.in tu.
- na miejscu dostępne są bezpłatne parkingi.