Dawno nie brałam udziału w Wielkiej Wymianie Książkowej – ostatnio w IV edycji dwa lata temu! Wtedy proponowałam do wymiany ponad 30 książek! Tym razem proponuję niewiele mniej! Udało mi się wtedy wymienić kilka książek, więc mam nadzieję, że i tym razem wymiana będzie udana.
Zasady Wielkiej Wymiany Książkowej “Przeczytaj i Podaj Dalej”
Wszystkie zasady dotyczące tej akcji dostępne są w dwóch miejscach: na blogu głównej organizatorki Magdy z bloga Save the Magic Moments oraz na blogu współorganizatorki Dagmary z bloga Socjopatka.
- Akcja trwa od 6 do 12 października 2019 roku.
- Książkami się WYMIENIAMY, a nie sprzedajemy czy kupujemy. Jedyne koszty, jakie ponosimy to koszty przesyłki wymienianych własnych książek.
- Do akcji dołączyć może KAŻDY – nie musi to być bloger. Wystarczy mieć konto na FB, Instagramie lub tylko ograniczyć się do komentarzy na blogach, które biorą udział w akcji.
- Paczki z książkami nadajemy wyłącznie śledzonymi przesyłkami.
Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, znajdziesz je na blogach organizatorek tego wydarzenia.
Przejdźmy więc do meritum, czyli co tym razem mogę Wam zaproponować do wymiany? Znajdziecie u mnie zarówno książki obyczajowe, jak i kryminały i thrillery, a także parę poradników i reportaży. W sumie mam do wymiany 27 książek.
Książki obyczajowe
1. “Bridget Jones. Szalejąc za facetem” Helen Fielden, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2014, 584 strony, stan bardzo dobry. To kolejna z przygód Bridget Jones, gdzie nasza główna bohaterka przekroczyła już czterdziestkę, ale nadal pozostaje uroczo niezdarna 🙂
2. “Dziesięć minut po miłości” Christine Kerdellant, Świat Książki, 2003 r., 240 stron, stan bardzo dobry, twarda oprawa, podpisana na wewnętrznej stronie tylnej okładki. „Znakomita francuska powieść współczesna o relacjach męsko-damskich, o zakamarkach duszy kobiecej i ideale mężczyzny”.
3. “Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes, Wydawnictwo Między Słowami, 2017, 540 stron, stan dobry – lekko zadarte rogi. To chyba moja ulubiona powieść tej autorki. Naprawdę piękna historia sięgająca aż do czasów wojny.
4. “Moje serce w dwóch światach” Jojo Moyes, Wydawnictwo Między Słowami, 2019, 510 stron, stan bardzo dobry, wydanie kieszonkowe. Kolejne losy Lou Clark, bohaterki dwóch najgłośniejszych książek tej autorki. Bardzo fajna, lekka i przyjemna lektura, choć może nieco przewidywalna, ale świetnie sprawdza się na niezobowiązującą lekturę.
5. “Światło między oceanami” M.L. Stedman, Wydawnictwo Albatros, 2017, 432 strony, stan bardzo dobry, wydanie kieszonkowe. Bardzo przejmujący dramat, po którym jeszcze wiele tygodni nie mogłam się otrząsnąć.
6. “Zimowe panny” Cristina Sanchez-Andrade, Muza S.A., 2016 rok, 318 stron, stan bardzo dobry. “Wspaniała powieść, w której pobrzmiewają echa klasyków literatury hiszpańskiej. (…) Dwie siostry po wieloletniej nieobecności wracają do małej wioski Tierra de Chá. Wiąże je przysięga milczenia – muszą zachować w tajemnicy pewien mroczny czyn, którego dopuściły się w przeszłości – oraz zainteresowanie kinem i życiem hollywoodzkich gwiazd. Wracają do domu dziadka, z którego musiały uciekać jako małe dziewczynki. (…) Z jakiegoś niewyjaśnionego powodu powrót sióstr kładzie się cieniem na spokojnej egzystencji mieszkańców wioski. Dlaczego nikt nie chce rozmawiać z nimi o ich dziadku, don Reinaldzie? Co takiego wydarzyło się podczas wojny? Czemu nikt nie powie im prawdy?” (z oficjalnej recenzji Wydawnictwa Muza).
7. “Anders Morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół” Jonas Jonasson, Wydawnictwo AB, 2016, 350 stron, stan bardzo dobry. To kolejna książka autora “Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” z tym samym charakterystycznym poczuciem humoru i satyrą na otaczającą nas rzeczywistość. Nie sposób się nie śmiać, więc to naprawdę świetna lektura na jesienne ponure dni.
8. “Krystyno, nie denerwuj matki” Michalina Grzesiak, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2017, 340 stron. Książka jest w dobrym stanie – okładka została nadgryziona w dwóch miejscach przez domowe pupile, a kartki są lekko brudne, co widać na zdjęciach. Świetna historia z dystansem i uśmiechem opisująca macierzyństwo, małżeństwo i ogólnie życie autorki bloga pod tym samym tytułem.
9. “Ostatni raz” Anna Gavalda, Świat Książki, 2010 r., 116 stron, stan idealny. Bardzo ciepła opowieść o rodzeństwie wykradającym wspólne chwile w dorosłym życiu.
10. “Dom papieru” Carloz Maria Dominguez, Świat Książki, 2005 r., 111 stron, stan idealny, twarda oprawa. To książka o książkach 😉 Pięknie wydana na kremowym papierze z brązową czcionką.
11. “Całe piękno świata” Marc Esposito, Świat Książki, 2009, 335 stron, stan bardzo dobry (w środku mała pieczątka z imieniem i nazwiskiem poprzedniej właścicielki). Książka, na którą wymieniłam się w II edycji Wielkiej Wymiany Książkowej. To opowieść o cierpliwości mężczyzny, który chce zdobyć ukochaną kobietę, która akurat pogrążona jest w żałobie po mężu… Niewątpliwym atutem książki są też wspaniałe plenery, w których dzieje się akcja, m.in. wyspa Bali.
Kryminały, thrillery, sensacja
12. “Macbeth” Jo Nesbo, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2018, 468 stron, stan idealny. “Makbet jest historią blisko mojemu sercu, bo porusza tematy, z którymi ja również się mierzę, odkąd zacząłem pisać. Główny bohater z silnym kodeksem moralnym, ale jednocześnie słaby emocjonalnie, targany ambicją i wątpliwościami” – to słowa autora o książce. Wymieniona z Czytalski.
13. “Przeczucie” Tetsuya Honda, Wydawnictwo Znak, 2017, 350 stron, stan idealny. Świetny kryminał osadzony w Japonii. Inna kultura, inna mentalność, ale przez to jeszcze bardziej intryguje tamten kryminalny świat.
14. “Hashtag” Remigiusz Mróz, Czwarta strona, 2018, 424 strony, stan idealny, firmowa zakładka widoczna na zdjęciu. Co mam mówić – Mróz to Mróz. Niezły thriller, choć ja byłam nieco rozczarowana. “Mróz perfekcyjnie pokazał, że mediów społecznościowych trzeba się bać bardziej niż rzeczywistości” (z okładki). Wymieniona z Gosią z bloga Zapach moich inspiracji 🙂
15. “Ponieważ cię kocham” Guillaume Musso, Wydawnictwo Albatros, 2017, 304 strony, stan bardzo dobry, wydanie kieszonkowe. Jak zwykle u Musso, ten thriller trzyma mocno w napięciu. Poznajemy historię rodziców, których córka nagle zniknęła w centrum handlowym.
16. “Przedsmak zła” Alex Kava, Wydawnictwo HarperCollins, 2017, 336 stron, stan bardzo dobry. Jeśli czytaliście inne ksiażki Alex Kava, to wiecie, że to świetne kryminały. Tak samo jest z “Przedsmakiem zła”. Autorka niesamowicie wciąga nas w akcję i nie pozwala się oderwać aż do samego końca.
17. “Syreny” Joseph Knox, Wydawnictwo Otwarte, 2017, 440 stron, stan bardzo dobry. “Świetnie napisany, angażujący i przepełniony mroczną atmosferą kryminał. Knox zbudował z detalami świat policyjnych śledztw i narkotykowych porachunków, stworzył bohaterów, którzy w życiu poszli na wszystkie możliwe kompromisy” (z okładki).
18. “Klin” Joanna Chmielewska, Wydawnictwo Olesiejuk, 2016, 202 strony, stan bardzo dobry, twarda okładka. To podobno debiut literacki tej świetnej polskiej autorki kryminałów.
19. “Niewidzialny”Mari Jungstedt, Bellona, 2017, 348 stron, stan bardzo dobry. To świetny szwedzki kryminał. Akcja dzieje się na Gotlandii, gdzie zostaje zamordowana młoda dziewczyna. A potem jeszcze jedna. A potem … sami sprawdźcie!
20. “Troje” Sarah Lotz, Wydawnictwo Akurat, 2014, 480 stron, stan bardzo dobry. Ciekawe wydanie z czarnymi brzegami kartek. Dość mroczny thriller o czterech katastrofach lotniczych, które wydarzyły się jednego dnia i trojgu ocalałych dzieciach. “To dzieci jakimś cudem nie draśnięte, co nie znaczy, że niezmienione. Wokół nich i z nimi zaczynają się dziać dziwne rzeczy” (z okładki).
21. “Atlantyda” David Gibbins, Amber, 2005, 302 strony, stan bardzo dobry. To przygodowy thriller, jeśli można tak skategoryzować tę książkę, oczywiście o poszukiwaniach Atlantydy.
Reportaże
22. “Polskie morderczynie” Katarzyna Bonda, Muza, wyd. III, 2018, 448 stron, stan bardzo dobry, wydanie kieszonkowe. Reportaż o 14 polskich kobietach – morderczyniach. Autorka zrobiła z nimi wywiady i zestawiła je z aktami sądowymi. Niezwykle ciekawa lektura o motywach działania tych kobiet. Więcej o “Polskich morderczyniach” znajdziecie na moim instagramie.
23. “Długi powrót do domu. 192 dni w niewoli somalijskich piratów” Judith Tebbutt, Świat Książki, 2014, 334 strony. To prawdziwa historia kobiety, która została uprowadzona z domku na plaży w Kenii do Somalii. Była tam przetrzymywana tytułowe 192 dni. Książka to zapis tych zdarzeń, jej strachu, uczuć, sposobów na przeżycie tych ciężkich chwil.
24. “Miłość made in China. Jak kochają Chińczycy” Dorian Malovic, Znak Horyzont, 2018, 348 stron, stan idealny. Naprawdę interesujący reportaż o miłości w Chinach. “Czy można kochać prawdziwie w świecie, w którym komunizm zniszczył wszystkie wartości poza bezwzględnym posłuszeństwem wobec państwa i rodziny? W kraju, w którym dziki kapitalizm sprawił, że małżeństwo nie jest sprawą uczuć, lecz chłodną kalkulacją biznesową” (z okładki).
25. “Światoholicy” Aleksandra Pawlicka, Agora, 2012, 344 strony, stan bardzo dobry. Pięknie wydana książka na gładkim papierze z cudownymi zdjęciami. To książka podróżnicza, ale nie do konkretnego miejsca. Małżeństwo opisuje fragmenty swoich podróży przez wszystkie kontynenty, skupiając się na kilku kluczowych słowach, m.in.: droga, łóżko, drzewo, toaleta, góra. Odkrywa w ten sposób dla nas różnorodność i kulturę wielu narodów.
Poradniki
26. “Szkoła wdzięku Madame Chic” Jennifer L. Scott, Wydawnictwo Literackie, 2016, 244 strony, stan bardzo dobry. Jennifer L. Scott radzi, jak być damą w każdej sytuacji. Skupia się na prezentacji, w tym na eleganckim wyglądzie i sposobie bycia oraz na eleganckim stylu życia, w tym uprzejmości i dobrych manierach.
27. “Dress Scandinavian” Pernile Teisbeak, Wydawnictwo Otwarte, 2017, 191 stron, stan idealny. To typowy poradnik na temat skandynawskiego stylu ubierania się.
Moje propozycje właśnie poznaliście. A jakie są Twoje? Jeśli coś wpadnie Ci w oko, daj znać w komentarzu – jeśli znajdę coś ciekawego dla siebie u Ciebie, będziemy mogli się wymienić 🙂
A jakich książek szukam? Najchętniej wymienię się na kryminały, biografie, obyczajowe, może książki podróżnicze lub reportaże. Nie wykluczam z góry żadnej kategorii ?
PS. Wymienione książki najchętniej wyślę po zakończeniu akcji, najpóźniej w poniedziałek 14 października 2019! Jednak nie wykluczam, że jeśli wymiana będzie bardzo owocna już w pierwszych dniach, to postaram się to zrobić wcześniej. Na terenie Trójmiasta możemy spotkać się osobiście i wymienić pożądane książki 🙂