Atrakcji w Gdańsku jest całe mnóstwo, ale na co się zdecydować, gdy w grodzie nad Motławą jesteśmy z najmłodszymi? Pomogę Wam dziś odpowiedzieć na nurtujące każdego rodzica pytanie, gdy jedziemy zwiedzać nowe miejsce – co zobaczyć z dzieckiem w Gdańsku? Wybrałam dla Was 15 najlepszych atrakcji, przy których dzieci będą się świetnie bawiły, a i rodzice nie będą się nudzili. Podałam przy tym praktyczne wskazówki na temat dojazdu, więc mam nadzieję, ze wyszedł z tego bardzo użyteczny przewodnik.
To piąty wpis z cyklu „Krople Gdańska” na blogu. Ponieważ kocham moje miasto, to chcę Wam trochę je przybliżyć. W zamyśle są to artykuły opisujące najciekawsze miejsca i rzeczy w Gdańsku, warte zobaczenia, czy odkrycia. Większość z nich nigdy nie znajdzie się w żadnym przewodniku, wiele nie jest znanych nawet gdańszczanom. Niektóre to rzeczy stare, inne dopiero co powstały. Niektóre atrakcyjne dla całych rodzin, inne zaciekawią raczej dorosłych. To co, zwiedzamy Gdańsk razem? |
W ramach cyklu powstały do tej pory cztery artykuły:
- Najlepsze place zabaw dla dzieci
- Czy Jarmark Dominikański może się podobać?
- Zimą nad morze?
- Zbiornik Stara Orunia.
Oprócz tego na blogu znajdziecie jeszcze dwa inne artykuły o Gdańsku, które nie wchodzą w skład cyklu „Krople Gdańska”, gdyż powstały, zanim ten pomysł pojawił się w mojej głowie:
- o Wyspie Sobieszewskiej i fokach,
- o Zbiorniku Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej i śluzie w Przegalinie.
15 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku
1. Gdańskie plaże i molo w Brzeźnie
Plaża to chyba najbardziej oczywisty wybór, bo wielka piaskownica z dostępem do wody robi wrażenie na każdym dziecku, a i rodzice nie pogardzą taką atrakcją. Gdańsk ma naprawdę piękne, szerokie plaże z jasnym, miękkim piaskiem, więc właściwie którąkolwiek nie wybierzecie, to będziecie zadowoleni. Warto wybrać się na plażę w Brzeźnie, gdzie znajduje się molo (mapa), które nie jest co prawda aż tak długie, jak to w Sopocie, ale również jest bardzo widowiskowe. A do tego jest za darmo 😉 Najbliżej Starego Miasta jest plaża na Stogach z widokiem na port, a najbardziej oddalone, ale za to (zwykle) z mniejszą liczbą ludzi plaże na Wyspie Sobieszewskiej.
Najbliżej plaży komunikacją miejską oraz samochodem dojedziemy do Jelitkowa i na Stogi, ale trzeba się liczyć nie tylko z płatnymi parkingami, ale także z trudnościami ze znalezieniem miejsca parkingowego. Z kolei w Brzeźnie na wysokości mola oraz na Wyspie Sobieszewskiej trzeba się liczyć z co najmniej 10-15 minutowym spacerem z parkingu na plażę.
2. Zoo w Oliwie
Adres: ul. Karwieńska 3, Gdańsk-Oliwa, mapa
Jak większość dużych miast w Polsce, tak i Gdańsk ma swój ogród zoologiczny. Jest on położony w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dzieciom zwykle najbardziej podobają się słonie, zebry, żyrafy, wielbłądy, małpy, lwy, ale oczywiście ciekawych zwierząt jest całe mnóstwo. Na terenie zoo jest też “małe zoo”, park linowy, kolejka, mała gastronomia i sklepik z pamiątkami.
Do zoo najlepiej dojechać autobusami linii 179 i 622 – ten ostatni kursuje tylko w sezonie. Odjeżdżają z pętli tramwajowej w Oliwie, a przejazd trwa tylko 7 minut. Rozkład jazdy można sprawdzić tutaj.
Oczywiście do zoo można dojechać także samochodem. Parking jest płatny – 4 zł za godzinę (2020 r.). Najlepiej skorzystać z aplikacji APCOA FLOW, która umożliwia zdalne dopłacenie za postój – w przeciwnym wypadku nie będziemy mieli możliwości dopłacenia za postój, jeśli nasz pobyt w zoo się przedłuży.
Bilety: cena uzależniona jest od sezonu, najdroższe bilety są w wakacje.
3. Odkrywanie Szlaku Lwa Heweliona
Hewelion to figurka lwa, który dostał imię po gdańskim astronomie Janie Heweliuszu. Na razie figurki znajdują się w kilkunastu miejscach w całym Gdańsku. Jednak raczej trudno będzie znaleźć je wszystkie za jednym razem. Heweliony ukrywają się zarówno w zoo, jak i na gdańskim lotnisku, przy stadionie i na molo, wreszcie kilka schowało się w centrum Gdańska. Do odkrywania Szlaku Lwa Heweliona przyda się aplikacja Questy Visit Gdańsk, w której dodatkowo możemy usłyszeć ciekawe historie o miejscu, w którym figurka się znajduje. Oczywiście można też spisać sobie lokalizację ze strony visitgdansk.com. Szukanie figurek Lwa Heweliona to zabawa podobna do szukania krasnali we Wrocławiu, która skutecznie przykuwa uwagę najmłodszych podczas „nudnego” zwiedzania 😉 Szukanie Hewelionów w centrum, to też najlepsza okazja dla rodziców, żeby pozachwycać się Głównym Miastem w Gdańsku.
4. Centrum Hewelianum i Góra Gradowa
Adres: ul. Gradowa 6, Gdańsk, blisko dworca PKS, mapa
Góra Gradowa z Krzyżem Milenijnym to doskonałe miejsce na obejrzenie panoramy Gdańska z góry. Można tam wejść zupełnie bezpłatnie.
Znajdujące się tuż obok, w budynkach dawnego fortu Centrum Hewelianum, to połączenie centrum nauki z historią. Można wejść na interaktywną wystawę lub na pokazy i warsztaty.
Wstęp do Centrum Hewelianum jest płatne.
Dojazd: najlepiej komunikacją miejską w okolicę dworca PKS lub PKP Gdańsk-Główny. Dojazd samochodem również jest możliwy, ale parkingi zarówno na terenie Centrum Hewelianum, jak i w najbliższej okolicy są płatne i najczęściej trudno znaleźć wolne miejsce.
5. Plac „Kraina Zabawy” w Parku Regana
Adres: Park Regana na Przymorzu przy skrzyżowaniu ulic Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jagiellońskiej, mapa
To chyba największy i najbardziej popularny plac zabaw dla dzieci w Gdańsku, znajdujący się w pasie nadmorskim. Są tam atrakcje dla najmłodszych, trochę starszych, a nawet nastolatków, gdyż tuż obok jest Skate Park. Więcej o „Krainie zabawy” możecie przeczytać na blogu (tutaj), w artykule o placach zabaw w Gdańsku. Nie brakuje tam drabinek, huśtawek, piaskownic, czy małych karuzel, ale zwykle najbardziej oblegana jest niewielka tyrolka.
Wstęp bezpłatny.
Dojazd samochodem w okolicę ul. Kaczyńskiego lub autobusem linii 199 do przystanku „Park Regana”.
6. Port Brzeźno – park rozrywki z parkiem linowym
Adres: Park Reagana na przedłużeniu Alei Jana Pawła II, niedaleko molo w Brzeźnie, mapa
Park linowy to ulubiona rozrywka mojego dziecka. Niestety dość mocno bijąca po kieszeni i to niezależnie, gdzie ten park linowy się znajduje. Port Brzeźno ma kilka tras trudności do wyboru, a także mini park linowy dla dzieci od 3 lat.
Dojazd: samochodem – płatny parking przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Czarny Dwór lub autobusem do przystanku „Czarny Dwór” – linie: 124, 127, 148, 149, 158, 249, 258.
7. Żuraw
Adres: ul. Szeroka 67/68 Gdańsk, tuż przy Długim Pobrzeżu nad Motławą, mapa
Żuraw to zabytkowy dźwig portowy, przy pomocy którego dawniej rozładowywano statki wpływające na Motławę.
Bilety na wejście do Żurawia najlepiej połączyć z innymi atrakcjami oferowanymi przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, wyjdzie taniej. Można je łączyć m.in. z wejściem na statek „Sołdek” i do Ośrodka Kultury Morskiej. W środy wejście jest bezpłatne.
Dojazd: samochodem do Śródmieścia Gdańska – to strefa płatnego parkowania lub dojazd komunikacją miejską – tramwajem lub autobusem do przystanku „Brama Wyżynna” i stamtąd około 10-15 minutowy spacerek. W tym roku został zawieszony miniautobus linii 100, którym można było się dostać spod dworca PKP do Śródmieścia Gdańska. Być może wróci w przyszłym roku.
8. Ośrodek Kultury Morskiej z interaktywną salą zabaw
Adres: ul. Tokarska 21/25 – nad Motławą, blisko Żurawia, mapa
To szczególnie dobra propozycja, gdy pogoda nie dopisuje. Na stałej wystawie “Łodzie ludów świata” możemy poznać różne sposoby przemieszczania się po wodzie. Dzieci zapewne bardziej zainteresuje wystawa interaktywna „Ludzie – statki – porty”, gdzie będą mogły zanurzyć ręce w wodzie, sterując statkami, obsługując port czy poznając życie marynarza. Raczej suche stamtąd nie wyjdą 😉
Bilety na wejście do Ośrodka Kultury Morskiej – jak pisałam już wyżej – najlepiej połączyć z innymi atrakcjami oferowanymi przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, m.in. z wejściem na statek „Sołdek” lub do Żurawia. W środy wejście na wystawę „Łodzie ludów świata” jest bezpłatne. Wejście do sali interaktywnej jest płatne oddzielnie cały tydzień i obowiązują określone godziny wejść.
Dojazd: podobnie jak do Żurawia.
9. Statek „Sołdek”
Adres: ul. Ołowianka 9-13 Gdańsk, na Motławie, mapa
Statek „Sołdek” stojący na Motławie koło Filharmonii Bałtyckiej wpisał się w krajobraz Gdańska i dla wielu maluchów (i nie tylko) jego zwiedzenie może być ciekawym przeżyciem. To pierwszy po wojnie zbudowany w Polsce statek, który od 1985 roku służy jako muzeum.
Bilety na wejście na statek „Sołdek” – jak pisałam już wyżej – najlepiej połączyć z innymi atrakcjami oferowanymi przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, m.in. z wejściem do Ośrodka Kultury Morskiej lub do Żurawia.
10. Rejs statkiem, tramwajem wodnym, kajakiem
Jednostek pływających w Gdańsku jest szeroki wybór. Możecie wybrać pływające po Zatoce Gdańskiej i Motławie galeony, statki pirackie, statki pasażerskie i katamarany Żeglugi Gdańskiej, prywatne łodzie motorowe lub … tramwaj wodny 🙂 W Gdańsku mamy dwie linie tramwaju wodnego, niestety z powodu pandemii w 2020 roku obie są zawieszone. Jednak, gdy działają, jest to najbardziej budżetowa wersja zwiedzania Gdańska od strony wody.
Dla bardziej aktywnych dostępne są również kajaki i rowery wodne, które można wypożyczyć w okolicach Motławy.
11. Stadion Energa Gdańsk i Fan Arena
Adres: ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, mapa
Jeśli masz w domu małego fana piłki nożnej, to do wyboru masz kilka opcji: możesz wybrać się na mecz piłki nożnej – z dziećmi na sektor rodzinny lub wybrać się na zwiedzanie Stadionu Energa Gdańsk z przewodnikiem i zajrzeć w niedostępne na co dzień dla kibiców miejsca np. szatnie zawodników.
Najwięcej atrakcji, nie tylko dla fanów piłki, znajdziemy jednak w Fan Arenie: gokarty, escaperooms, plac zabaw pod dachem, trampoliny, parkour czy skatepark.
Wstęp płatny.
12. Amber Sky – koło widokowe
Adres: ul. Ołowianka 1 w centrum Gdańska, mapa
Amber Sky to propozycja dla tych, którzy mają ochotę popatrzeć na centrum Gdańska z góry i nie cierpią na lęk wysokości. Jeśli jednak nie masz zamiaru wydawać sporo kasy na bilet, a masz ochotę popatrzeć na centrum Gdańska z góry, możesz taniej wejść na wieżę z tarasem widokowym Bazyliki Mariackiej lub bezpłatnie wejść na Górę Gradową (patrz punkt 4).
Wstęp płatny – bilety od 20 do 30 zł.
Dojazd: podobnie jak do Żurawia, tylko trzeba zrobić dłuższy spacer przez kładkę na Wyspę Ołowianka
13. Pachołek – wieża widokowa
Adres: wejście od ul. Spacerowej 16 w Gdańsku-Oliwie, mapa
Pachołek to wzgórze (około 100 m npm) w Oliwie z wieżą widokową. Znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z góry rozciąga się piękny widok na okoliczne dzielnice Gdańska i Zatokę Gdańską.
Dojazd: samochodem na parking przy ulicy Spacerowej lub autobusami linii 169, 171 lub 622 do przystanku na żądanie „Karwieńska”, ewentualnie „Cystersów”.
Wstęp bezpłatny.
14. Park Oliwski
Adres: Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk-Oliwa, mapa
Park Oliwski to zdecydowanie dobre miejsce na oddech w upalny dzień. Jeśli Wasze dzieci lubią zachwycać się kwiatami i innymi roślinami, to na pewno spędzicie tam sporo czasu. Można także wypatrzeć rude kity wiewiórek, a także kaczki, łabędzie i inne ptactwo na potoku lub kanałach wodnych. Znajduje się tam również ogród botaniczny w stylu japońskim oraz palmiarnia – niestety obecnie w przebudowie. Czasami w parku odbywają się koncerty lub inne wydarzenia plenerowe, np. Mozartiana (zwykle pod koniec sierpnia).
W parku znajduje się również Pałac Opatów z wystawami sztuki nowoczesnej (wejście płatne, w piątki bezpłatne). Tam również organizowane są koncerty muzyki dawnej i kameralnej.
Tuż obok parku znajduje się Katedra Oliwska.
Dojazd: samochodem w okolice ulicy Opata Jacka Rybińskiego lub Opackiej. Komunikacją miejską – tramwajem (linie: 2, 5, 6 i 12) lub autobusem (linie: 169, 171, 179, 622) do pętli tramwajowej w Oliwie albo SKM do przystanku Gdańsk-Oliwa.
Wstęp do parku jest bezpłatny.
15. Jarmark Dominikański
Adres: okolice Głównego Miasta, mapa
Mimo pandemii Jarmark Dominikański odbywa się również w tym roku, choć w trochę skromniejszej wersji. Niemniej, jeśli nie teraz, to może w następnych latach, w bezpieczniejszych czasach, kogoś skusi. Ja nie przepadam za jarmarkiem jako takim, głównie ze względu na tłumy ludzi i wiele tandety, mimo starań organizatorów, żeby było inaczej. O jarmarku możecie poczytać także na moim blogu (tutaj). Jednak w czasie trwania jarmarku jest zwykle sporo atrakcji dla dzieci – teatrzyki, karuzele, warsztaty, występy artystyczne i oczywiście stoiska z zabawkami itp.
Wstęp bezpłatny, ale rodzice muszą mocno trzymać się za kieszeń 😉
Co jeszcze?
Mam nadzieję, że powyższe propozycje zadowolą Was, gdy będziecie się zastanawiać, co zobaczyć z dzieckiem w Gdańsku. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje w Gdańsku dla najmłodszych, jednak wybrałam według mnie te najlepsze, z których najlepiej korzystać latem. A jednocześnie takie, które są charakterystyczne dla Gdańska (no może z wyjątkiem parku linowego i placu zabaw, bo te znajdziemy praktycznie wszędzie). Oprócz tych omówionych znajdziemy w Gdańsku również Muzeum Starych Zabawek, Teatr Miniatura, rezerwaty przyrody, w których można podglądać ptaki i foki, mnóstwo ścieżek rowerowych, ścianki wspinaczkowe, Jump City, sala zabaw Loopy’s World, Wydział Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, różne muzea, bastiony i opływ Motławy, murale na Zaspie, Park Orunia oraz inne parki, papugarnie, Twierdzę Wisłojuście, pomnik Neptuna, Westerplatte, latarnię morską itd. Nie sposób wszystkiego wymienić, a dobór odpowiednich rozrywek należy do Was. Gdybyście mieli jakieś pytania, to śmiało pytajcie – jeśli tylko będę umiała, to odpowiem 🙂
PS. 1. W związku z pandemią koronawirusa niektóre atrakcje mogą być czasowo niedostępne. Zanim się tam wybierzecie, upewnijcie się, czy na pewno są czynne. Część z nich jest też dostępna w ograniczonym zakresie, tzn. nie wszystkie miejsca, wystawy są w pełni dostępne. Istnieją też limity osób mogących jednocześnie przebywać w danym miejscu.
PS. 2. Dołożyłam wszelkich starań, żeby wszystkie informacje były rzetelne i aktualne na dzień 10.08.2020. Nie mogę jednak zagwarantować, że takie pozostaną za jakiś czas.