Muzeum Bursztynu w Gdańsku działa od 2006 roku jako odział Muzeum Gdańska. Na początku mieściło się w Zespole Przedbramia naprzeciwko Złotej Bramy. Od lipca 2021 roku możemy zwiedzać je w nowej, obszerniejszej lokalizacji, czyli w Wielkim Młynie.
Wielki Młyn jest jednym z największych gdańskich zabytków. Powstał w 1350 roku, aby produkować mąkę dla gdańszczan i tę rolę pełnił aż do 1945 roku, gdy został częściowo zniszczony. Po wojnie został odbudowany (zachowało się około 80% oryginalnej budowli) i pełnił różne role, m.in. od 1991 roku działał tu dom handlowy, który dziś byłby pewnie nazwany galerią handlową.
To siódmy wpis z cyklu „Krople Gdańska” na blogu, choć dawno już takiego nie było. Ponieważ kocham moje miasto, to chcę Wam trochę je przybliżyć. W zamyśle są to artykuły opisujące najciekawsze miejsca i rzeczy w Gdańsku, warte zobaczenia, czy odkrycia. Większość z nich nigdy nie znajdzie się w żadnym przewodniku, wiele nie jest dobrze znanych nawet gdańszczanom. A niektóre są bardzo typowe - to dla tych, którzy dopiero odkrywają Gród nad Motławą. Część to rzeczy stare, inne dopiero co powstały. Część atrakcji jest dla całych rodzin, inne zaciekawią raczej dorosłych. To co, zwiedzamy Gdańsk razem? |
W ramach cyklu powstało do tej pory sześć artykułów:
- Najlepsze place zabaw dla dzieci
- Czy Jarmark Dominikański może się podobać?
- Zimą nad morze?
- Zbiornik Stara Orunia
- Co zobaczyć z dzieckiem w Gdańsku? 15 najlepszych atrakcji
- Najbardziej turystyczna trasa zwiedzania Gdańska z mapką i opisem.
Oprócz tego na blogu znajdziecie jeszcze dwa inne artykuły o Gdańsku, które nie wchodzą w skład cyklu „Krople Gdańska”, gdyż powstały, zanim ten pomysł pojawił się w mojej głowie:
- o Wyspie Sobieszewskiej i fokach,
- o Zbiorniku Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej i śluzie w Przegalinie.
Ciekawostki o Muzeum Bursztynu
1. Wystawa w Muzeum Bursztynu dzieli się na dwie części: I piętro to część przyrodnicza, a II piętro to część wyrobów artystycznych.
2. Na parterze znajdziecie największy sklep muzealny z artykułami bursztynowymi – warto wejść i choćby popatrzeć, bo to właściwie dalszy ciąg bursztynowej kolekcji. Są tu wyroby zarówno tradycyjne, jak i bardzo nowoczesna biżuteria, artykuły użytkowe i ozdobne.
3. Obejrzycie tu największy na świecie bursztyn ważący ponad 64 kg! 28 czerwca 2022 roku został on oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa! Co więcej, każdy może go oglądać bezpłatnie, bo został wyeksponowany na parterze, jeszcze przed kasami.
4. Znajdziecie pokaźną kolekcję bursztynów z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi – to bursztyny z zatopionymi w nich jaszczurkami, skorpionami, mrówkami, paprociami, listkami itp.
5. Są tu też bursztynowe szachy z około 1690 roku, wykonane w Gdańsku przez Michaela Redlina, a muzeum zapłaciło za nie na aukcji 2,4 mln zł. Przez ponad 250 lat należały one do szkockiej rodziny Murrayów.
6. Dowiecie się, jak wydobywa się bursztyn np. w polskiej kopalni bursztynu na Lubelszczyźnie.
7. Możecie poczytać o kilku teoriach dotyczących zaginięcia Bursztynowej Komnaty.
8. Poznacie właściwości fizyczne i chemiczne bursztynu.
9. Obejrzycie kilka bursztynowych nagród, np. Bursztynowego Słowika.
10. Przed muzeum spotkacie jedną z figurek gdańskich Lwów Hewelionów – Biznesmena.
Okolice Muzeum Bursztynu
Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to Wielki Młyn powstał na sztucznej Wyspie Tarcza (obecnie Wyspa Młyńska), którą opływa Kanał Raduni. Można poobserwować spiętrzenie wody, które znajduje się w miejscu dawnych kół napędzanych wodą.
Warto również zajrzeć na tyły Wielkiego Młyna, na Most Chlebowy. Potocznie nazywany jest też Mostem Miłości, bo zakochani zawieszają na nim kłódki. Jednak bardziej interesujący jest rozciągający się z mostu jeden z moich ulubionych gdańskich widoków, czyli uroczy domek – Dom Cechu Młynarzy, w którym w sezonie letnim czynna jest restauracja.
Tuż przy Wielkim Młynie zobaczycie nowoczesną fontannę, która wieczorami w sezonie jest ładnie podświetlana. Obok znajduje się Skwer Heweliusza z pomnikiem słynnego gdańskiego astronoma, a na budynku przylegającym do placu – mural z mapą nieba północnego. Naprzeciwko stoi Ratusz Staromiejski z XVI wieku.
Natomiast z przodu, po drugiej stronie ulicy, nieco w głębi, znajdziecie Mały Młyn. Natomiast prawie naprzeciwko jest kościół św. Katarzyny ze słynnym carillonem oraz z Muzeum Nauki Gdańskiej, w której są głównie zegary.
Kto już był i oglądał bursztynowe cudeńka, a kogo zachęciłam, żeby tam zajrzał?
Informacje praktyczne
Adres:
Wielkie Młyny 16, 80-849 Gdańsk
Dojazd:
SKM, tramwaj lub autobus – najlepiej dojechać do Dworca Głównego, stamtąd na piechotę jest około 400 m, więc dojście zajmuje mniej więcej 5 minut
Godziny otwarcia:
Wtorki – nieczynne
Pozostałe dni: 10.00 – 18.00
W sezonie letnim 2023:
Poniedziałki: 12.00 – 20.00
Pozostałe dni: 10.00 – 20.00
Ceny biletów:
W poniedziałki – dla wszystkich wstęp bezpłatny
W pozostałe dni:
Bilet normalny – 32 zł
Bilet ulgowy – 22 zł
Bilety rodzinne (maksymalnie 2 dorosłych i 6 dzieci) – 80 zł.
Bezpłatne wejścia przez cały tydzień przysługują również m.in. posiadaczom Gdańskiej Karty Mieszkańca, Gdańskiej Karty Turysty i dzieciom do lat 7.
Bilety można kupić online lub na miejscu w kasie.
Na zwiedzanie potrzebujecie około 1 do 1,5 godziny.