“Wyobrażamy sobie naszych idoli jako herosów bez skazy, którzy każdego ranka pokonują poczucie zagubienia majestatycznym ciosem karate. To oczywiście czysta fantazja. Większość ludzi, których podobizny oglądasz na okładkach czasopism, bardzo często budzi się rano z przekonaniem, że najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, jest schowanie się pod kołdrą i pozostanie w łóżku przez cały dzień”.
Można powiedzieć, że zachowują się, jak zwykli ludzie. Co pomaga im przezwyciężyć ten stan? Co ich wyróżnia? Co powoduje, że robią tyle niesamowitych rzeczy? Na to pytanie w swojej książce “Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych” próbuje odpowiedzieć Timothy Ferriss, autor bestsellera “4-godzinny tydzień pracy”.
Czego możesz dowiedzieć się z tej książki?
- jak wpadać na dobre pomysły i jak je testować,
- jak stworzyć sobie kurs MBA w realnym świecie
- jak zebrać 100 tysięcy dolarów w 10 dni na platformie crowdfundingowej Kickstarter,
- jakie pytania zadać, żeby zrobić dobry wywiad,
- jak sprawdzić, czy nadajesz się na przedsiębiorcę,
- co można zyskać na “diecie bez narzekania”,
- dlaczego na spotkania z inwestorami, na których ci zależy, powinno się umawiać dopiero po pierwszych 10 prezentacjach,
- dlaczego nie należy znajdować czasu a go rezerwować,
- jak mówić “nie”,
- jak opanować lęk,
- dlaczego oblanie egzaminu na prawo jazdy może być dobre.
Eksperymentator
Timothy Ferriss zaskakuje nas kolejny raz. Potrafi działać niestandardowo, dlatego “Narzędzia tytanów” nie są zwyczajnym poradnikiem, w którym autor mówi: “Zrób to i to, a będziesz zdrowy, bogaty i mądry”. Tim przeprowadził setki rozmów z różnymi ludźmi, a ich rady w tych trzech dziedzinach wypróbował na sobie. Sam siebie nazywa eksperymentatorem i w tej książce przedstawia tylko te, które sam mógł sprawdzić lub zastosować we własnym życiu.
“Jeśli nie mogę sprawdzić czegoś osobiście albo powtórzyć wyników w zagmatwanych realiach życia codziennego, nie jestem tym zainteresowany”. Timothy Ferriss
To wyjątkowy zestaw rad ponad stu (!) osób, które były gośćmi podcastów nagrywanych przez Timothego Ferrissa – tytułowych “tytanów”. To sportowcy, trenerzy, naukowcy, przedsiębiorcy, inwestorzy, milionerzy, dziennikarze, aktorzy … Długo można by wymieniać. Ich rady mogą zmienić twoje życie, jeśli oczywiście zechcesz je wdrożyć. A przynajmniej niektóre z nich.
“Większość “superbohaterów” w ogóle nimi nie jest. To dziwne, neurotyczne kreatury, które osiągają wspaniałe rzeczy POMIMO destrukcyjnych nawyków i wmawianiu sobie, że są do niczego”. Timothy Ferriss
Kim są tytani?
Najbardziej znaną osobą w całej książce jest niewątpliwie Arnold Schwarzenegger, który dodatkowo napisał przedmowę. Mimo że większość nazwisk była mi kompletnie nie znana, gdy początkowo przeglądałam książkę, to już ich firmy czy dzieła są powszechnie rozpoznawalne. Znajdziemy tu wywiady np. z twórcami lub współtwórcami takich firm jak LinkedIn, PayPal, Pixar, Evernote, Duolingo, autorem filmu “Super Size Me” czy autorem komiksów o Dilbercie. A to tylko drobny wycinek całości.
“Nie pojechałem rywalizować, tylko wygrać”. Arnold Schwarzenegger
Trzeba jednak uściślić jeszcze jedną sprawę. W książce nie znajdziemy wywiadów w tradycyjnym rozumieniu. Timothy Ferriss przeprowadzał wywiady w formie podcastów, ale w książce zrobił z nich notatki uwypuklające najważniejsze myśli, rady, zwyczaje czy propozycje swoich gości. Z rozmów wyciągnął najbardziej wartościowe treści i udostępnił je swoim czytelnikom w skondensowanej formie. Sam autor również opisuje wiele technik, metod, narzędzi, które ułatwiają mu funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia. Zwraca uwagę na powtarzające się rytuały różnych ludzi, polecane przez nich lektury, używane narzędzia. Można by powiedzieć, że od każdej z tych osób możemy nauczyć się czegoś wartościowego. I nie należy zmarnować tej okazji!
“Jeśli próbujesz kopiować osiągnięcia tych [Bill Gates, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg] ludzi, to znaczy, że niczego się od nich nie nauczyłeś”. Peter Thiel, inwestor, współzałożyciel PayPal
W książce każdej osobie poświęcono naprawdę niewiele miejsca. Zwykle jest to krótka notatka przedstawiająca daną osobę oraz kilka stron (czasami tylko dwie, rzadko więcej niż dziesięć) naprawdę skondensowanych myśli, zwyczajów, narzędzi itp. Tak więc co chwilę możemy poznać inną osobę i mamy wrażenie, że szybko posuwamy się do przodu. Jednak to tylko złudzenie 😉 Tomisko ma grubo ponad siedemset stron tekstu i dotarcie do końca zajmuje naprawdę sporo czasu. Jednak po lekturze “od deski do deski” wiem, że lepiej sprawdza się w tym przypadku czytanie wybranych, najbardziej interesujących nas fragmentów. I ten sposób szczerze Wam polecam.
“Najlepszy plan to taki, który umożliwia zmianę planu”. Derek Sivers, muzyk, przedsiębiorca
Fascynujące rady
W książce jest jeszcze coś ekscytującego – właściwie gdziekolwiek byście jej nie otworzyli, to znajdziecie coś interesującego. Poza tym możecie do niej wracać długo po lekturze, ciągle odnajdując nowe treści. Już nie mówiąc o tym, że potrzeba naprawdę wiele czasu, żeby te fascynujące rady wprowadzić w życie. Można powiedzieć, że to ogromna wartość dodana tej książki – jej lektura może się po prostu nigdy nie kończyć.
“Jakość twojego życia zależy od jakości pytań, które sobie zadajesz”. Tony Robbins, coach
Czytając tę książkę, co chwilę sobie coś zaznaczałam , po cichu myśląc sobie “To jest świetne! Muszę to zapamiętać! Wow, nigdy o tym tak nie myślałam! O, to jest warte wypróbowania!”. Właściwie ten wpis mógłby w całości składać się z cytatów z tej książki. Cennych rad, niestandardowych metod czy oryginalnych pomysłów gotowych do wykorzystania w każdej dziedzinie życia w niej nie brakuje.
“Dobrze żyć możesz tylko z tego, co sam wymyślisz”. Daymond John, przedsiębiorca
Mnie jednak najbardziej zaciekawiły różne narzędzia i taktyki pomagające poprawić efektywność pracy. Jednak z każdą kolejną wspaniałą wskazówką mój entuzjazm opadał, bo ile rad można skutecznie wprowadzić w życie? Ile z nich jestem w stanie zapamiętać lub wypróbować? W tych krótkich notkach są ich setki, jeśli nie tysiące i w pewnej chwili miałam przesyt. Te ponad 700 stron po prostu potrafią zmęczyć. Myślę, że znacznie lepiej by się je czytało, gdyby były wydane jako trzy odrębne tomy, dotyczące trzech różnych dziedzin życia – zdrowia, bogactwa i mądrości, tak jak wywiady zostały podzielone w tej książce. Wtedy można by sięgnąć tylko po to co nas najbardziej interesuje.
“Rób to, co cię interesuje, a jeśli będziesz w tym naprawdę dobry, znajdziesz sposób, żeby zrobić z tego okazję biznesową”. Ojciec Chrisa Young’a, eksperymentator kulinarny
“Nie zabij się”
A co byście pomyśleli o poradniku, w którym pierwsze słowa autora to: “Proszę, nie zrób niczego głupiego i nie zabij się”. Za najbardziej kontrowersyjną z pewnością można uznać część pierwszą, dotyczącą zdrowia i to pewnie ją miał na myśli Tim, prosząc, aby żaden z czytelników się nie zabił. Przytoczone są tu różne eksperymentalne diety, suplementy, leki, ćwiczenia fizyczne i inne zabiegi, z których większość dla mnie jest nie do przyjęcia, ale może też wynika z tego, że nie mam potrzeby być ani nawet wyglądać jak wyczynowy sportowiec?
“Kreatywność jest zasobem niewyczerpywalnym. Im więcej jej zużywasz, tym więcej masz”. Chase Jarvis, fotograf
I właściwie te dwie sprawy – objętość i część o zdrowiu mogę uznać za pewnego rodzaju mankamenty książki, choć oczywiście to moje subiektywne odczucia. Obszerność książki, jak wcześniej pisałam, można również potraktować jako jej atut, pozwalający cieszyć się jej lekturą przez naprawdę długi czas. A wiele osób na pewno uzna wskazówki dotyczące zdrowia za warte wypróbowania.
“Zamartwianie się problemami ich nie wyeliminuje”. Matt Mullenweg, współtwórca WordPressa
Czy warto przeczytać “Narzędzia tytanów”?
Czy wobec tego polecam ten eksperymentalny poradnik? Zdecydowanie tak, choć nie bez zastrzeżeń. Myślę, że znacznie lepiej jest go czytać wybiórczo niż po kolei. Spokojnie można opuszczać fragmenty, które nas nie interesują i wybierać dla siebie tylko najwartościowsze rady. I przede wszystkim nie spieszyć się. Dać sobie czas na przemyślenia i próbowanie różnych rzeczy. Wyciągać dla siebie esencję esencji. Do tego Was zachęcam.
“Nie ma nic złego w zajmowaniu się wszystkim naraz zamiast najważniejszymi konkretami, ale nie oczekuj, że w ten sposób doprowadzisz do zmiany, którą [pragniesz] wywołać”. Seth Godin, autor bestsellerów o marketingu i przywództwie
Czytaliście tą lub inne książki Tima Ferrissa? Podobały Wam się? A może w ogóle nie lubicie poradników?
PS. Gdybyście chcieli znaleźć coś ciekawego do poczytania jesienią polecam Wam zajrzeć do tego zeszłorocznego wpisu.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu MT Biznes